Karel Yetkili Servisi

Firmamız Mersin Karel Yetkili Servisidir.

Adres

Eğriçam Mah. 2273 Sk. No: 51 Yenişehir/MERSİN

İletişim

0 324 326 4028

Hırsız Alarm Sistemleri

Hırsız Alarm Sistemleri Özellikleri Nedir?

Ayna Tipi (Mirror Type) Sensör Nedir? Küçük aynalardan oluşur; aynalara düşen kızılötesi ışınlar yansıyarak sensörün üzerine ikinci bir ayna tarafından düşürülür. Çoklu Fresnel Lensler yerine aynalar kullanılmıştır.

Alarm Merkezi Arama: Arama modülü aracılığı ile bir merkeze etkinleştirme, pasifleştirme, alarm gibi bilgilerin gönderilmesidir. Arama modülü PSTN, GSM veya LAN olabilir. Bu modüllerin kullandıkları özel protokoller ile merkez iletişimi sağlanır.

Hibrit Panel Nedir? Alarm Panelinin hem kablolu hem de kablosuz çalıştığını ifade eder. Böylece kablolu sisteme takılan kablosuz modül ile panelin bölge sayısını arttırabileceğimiz gibi sistemde kablosuz ürünler de kullanabiliriz.

İkili Teknoloji Sensör (Dual Technology): Yanlış alarmların minimize edilebilmesi için, Pasif Infrared ve Mikrodalga teknolojilerinin bir arada kullanılmasıdır. Bu tip detektörlerde, PIR teknolojisi ortamı sürekli denetlemekte, bir hareket algılandığında mikrodalga teknolojisi devreye girerek bu algılamayı teyit etmekte, her iki teknoloji tarafından hareket algılandığında alarm sinyali üretilmektedir.

Maskeleme Önleme (Anti Masking): Sensörlere sprey sıkılarak bloklandığında veya folyo ile kapatıldığında, alarm etkinleştirildiğinde sistem bu sabotajı fark eder ve kurulduğu an dedektöre yapılan bu sabotajı alarmla bildirir. Sensörde bulunan prizma yardımıyla sensör belli bir değerde sürekli algılama yapar ve herhangi bir engelleme sırasında alarm verir.

Hayvan Algılamama (PET Immunue) Sensör: Düşük Düzey Bölge katmanlarındaki hassasiyet azaltılarak hayvan ve insan algılama seviyeleri oluşturulur. Böylece sistem etkin konumda iken hayvan algılanmaz ve yanlış alarm verilmesi önlenir. Hayvan algılamama özelliği sensörler tarafından kullanılır.

Perde Tipi Sesör: Dar Açı sunarak sensör algılama alanını bir perde gibi sarar. Böylelikle algılanan alanı ince bir set gibi görüntüler.

Pasif Infrared nedir? Mutlak soğuk olarak kabul edilen -273 dereceden daha sıcak her cisim çevreye ısı enerjisi yaymaktadır, ısı enerjisi yayan her cisim aynı zamanda çevreye çeşitli dalga boylarında infrared ışınları da yayar. İnsan ve hayvanlar tarafından yayılan ısı ise diğer cisim ve varlıklara göre daha fazladır.

Mikrodalga Teknolojsi nedir? Verici üniteden yayılan dalgalar alıcı ünite tarafından hep aynı frekansta algılanır. Alıcı ile verici arasına giren kütlenin etkisiyle frekans başka bir değer kazanır. Frekansların değişkenliğine göre cismin büyüklüğü ve yeri konusunda tahmin yapılabilmesi mümkündür. Böylece sensörün önüne giren cisim algılanır ve sensör tetik sinyali gönderir.

Alarm Sistemlerinde Bölümleme (Partition) ve Bölge (Zone) Nedir?

Bölümleme (Partition)
Bir panel birden fazla şekilde ortak olarak kullanılabilir. Panelin sahip olduğu bölümleme sayısına göre panel birbirinden bağımsız olarak programlanabilir. Her bölüm sahibi sadece kendi bölümünü kontrol eder. Diğer bölümlere müdahale edemez.

Bölge (Zone)
Panelde bulunan sensör girişleridir. Korunacak alana ait sensörler kullanım amaçlarına göre bölgelere bağlanır ve uygun şekilde programlanır. Tek panel kullanarak bir yapının korunacak kısımlarını şekildeki gibi bölgelere ayırabiliriz. Her bir oda bir bölgeyi temsil etmektedir. Bir algılayıcı bir bölge demek değildir. İstenirse birden fazla algılayıcı bir bölgeye bağlanabilir. İstenirse birden fazla oda veya kısım birleştirilerek bir bölge olabilir.

Tuş Takımı Üzerinden Bölge Genişletme
Bölge özelliği olan tuş takımlarından bölge genişletme yapılabilir. Kapı kenarında bulunan sensörler, panel yerine tuş takımı arkasındaki bölge (zone) girişlerine bağlanır. Kablo ve işçilikten tasarruf edilmiş olur.
Fonksiyon Tuşları:

Kısayol tuşlarıdır.
Tuş takımı üzerinde bulunan A,B,C,F tuşlarına istenen fonksiyonlar tanımlanabilir. İstenildiğinde bu tuşlarla oluşturulacak kombinasyonlarla 32 farklı fonksiyon tanımlaması oluşturulabilir. Örneğin A tuşuna basıldığında etkinleştirme, AA basıldığında ise içeride etkinleştirme yapmaktadır.
F tuşlarını istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.